Zabytki

Pierwszym z nich jest Koloseum w Rzymie, tłumnie odwiedzane przez turystów ze wszystkich stron. Dawniej był to Amfiteatr Flawiuszów, w którym odbywały się walki gladiatorów oraz polowania na dzikie zwierzęta. Był to symbol potęgi cezarów Rzymu, ogromny, bowiem jego dłuższa oś wynosi 187,75 metrów, a krótsza 155,6 metrów, wysokość natomiast aż 50 metrów.

Prawie równie popularny jest Wersal, najsłynniejszy pałac Francji. To tutaj właśnie, w murach tego budynku zapadały ważne decyzje i miały miejsce zdarzenia, które zmieniały bieg historii. Do pałacu prowadzi kuta brama, a wewnątrz można podziwiać dwukondygnacyjną kaplicę królewską, galerię, czy apartamenty reprezentacyjne. Zaciekawi też Galeria Zwierciadlana oraz sypialnia królowej, a to dopiero początek zwiedzania tego znanego na całym świecie pałacu.

Będąc w Paryżu nie można także zapomnieć o słynnej wieży Eiffla, najbardziej znanym obiekcie architektonicznym tego miasta. Wybudowano ją z okazji wystawy światowej, którą zorganizowano na stuletnią roczną rewolucję Francji. Co ciekawe utrzymała ona status najwyższej budowli świata do 1929 roku, jednakże widok z niej na piękny Paryż nadal jest niesamowity. Wieża Eiffla to miejsce spotkań zakochanych, a także miejsce tak charakterystyczne, że trudno choć raz w życiu tu nie zawitać.

Niezwykle reprezentatywna i równie popularna jest także Opera w Sydney. Znajduje się ona na przylądku Bennelong Point, a została wybudowana w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu ze stali, szkła i betonu. Wygląda zjawiskowo, jej dach przypomina żagle na wietrze, a nocą, gdy jest oświetlona zapiera dech w piersiach. Wewnątrz odbywają się przedstawienia teatralne, operowe oraz koncerty muzyki popularnej.

I wreszcie niesamowity paryski Luwr, dawna królewska rezydencja, a dziś wspaniałe muzeum sztuki. Wchodzi się do niego przez charakterystyczną szklaną piramidę, a wewnątrz można podziwiać dzieła najsłynniejszych na świecie artystów.