Japonia

9 maja 2019
Świątynia w Kioto - Japonia

Japonia to kraj niezwykle piękny, interesujący i przesiąknięty tradycją, której nie sposób znaleźć w żadnym innym miejscu na ziemi. Specyficzny styl życia mieszkańców potrafi zafascynować, a dalekowschodnia kultura otworzyć na zupełnie nowe spojrzenie. To „Kraj Wschodzącego Słońca” ze znanym na całym świecie rytuałem parzenia herbaty, kultem pracy i kwitnącymi wiśniami.

Skąd najlepiej zacząć podróż oraz miejsca, które warte są odwiedzenia

Japonia to kraj wielu możliwości, dlatego najważniejsze jest, by na początku określić swoje upodobania. Tak naprawdę nie ma jednego sposobu na to, by zaplanować wspaniałą wycieczkę objazdową do Japonii. Warto jednak wziąć pod uwagę najbardziej charakterystyczne miejsca, tak, by nie ominąć niczego, co naprawdę chcemy zobaczyć.

Swoją wyprawę można rozpocząć od wyspy Honsiu, a dokładniej od słynnego miasta Kioto, które aż do 1868 roku stanowiło stolicę państwa. To, co zachwyca w tym miejscu, to niezwykła ilość świątyń buddyjskich – 1500 (np. Kiyomizu -Dera), oraz aż 200 świątyń shintoistycznych. Oprócz tego czeka tutaj skalny ogród zen należący do świątyni Ryoan-ji, a także pałace i zamki.

Miejscem niesamowitym i magicznym wręcz jest także święta góra Fudżi, która stanowi aktywny wciąż wulkan i najwyższy szczyt kraju jednocześnie. Należy ona do Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu i posiada na szczycie obserwatorium meteorologiczne. Z tego miejsca można wybrać się do Tokio i zobaczyć tą szaloną metropolię.

Warte zobaczenia jest także miasto Nara, a nawet bardziej jego okolice. Tutaj bowiem czekają najstarsze na ziemi  buddyjskie, drewniane budowle, z których 18 jest objętych ochroną, a aż 11 ma ponad tysiąc lat.

Koniecznie trzeba się też zatrzymać na wzgórzach Himeyana, bowiem w miejscu tym znajduje się największy japoński zamek z architektoniczną perełką – wieżą. Zamek Himeji, czy też inaczej Zamek Białej Czapli został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i uważany jest za najpiękniejszą tego typu budowlę w całej Japonii.

Planując wycieczkę objazdową po Kraju Kwitnącej Wiśni warto także wziąć pod uwagę takie punkty jak wyspa Hokkaido, wyspa Sikoku, czy też wyspa Okinawa. Pierwsza z nich kusi wulkanami i tym, że lasy zajmują tu ponad 2/3 powierzchni, druga natomiast jest zakątkiem, który stanowi cel licznych buddyjskich pielgrzymek. Ostatnia, czyli wyspa Okinawa, to rajskie plaże, niezwykłe rafy koralowe, a także lasy podzwrotnikowe oraz ciekawa historia.

Japonia to kraj, który potrafi zachwycić. Najlepszym czasem na zaplanowanie wycieczki objazdowej w tej części świata jest okres od kwietnia aż do połowy czerwca, jak również czas od września do listopada. Można tutaj zachwycić się zarówno architekturą i perełkami stworzonymi przez człowieka, jak i niesamowitą, bujną i piękną naturą. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, nie tylko do podziwiania, lecz również do kontemplacji, czy głębszego zastanowienia się. Zwłaszcza, że mnóstwo tu niesamowitych budowli sakralnych, pięknych tradycji i ciekawych historii.