Gambia

1 kwietnia 2019
Afrykański krajobraz Gambii

Położona w zachodniej części kontynentu afrykańskiego Gambia przyciąga turystów egzotyką, dziką i nieujarzmioną naturą, niezwykle intrygującą kulturą ludową i bogatą historią.

Państwo Gambia graniczy od północy, wschodu i południa z Senegalem, zaś od zachodu jego wybrzeże oblewane jest wodami Oceanu Atlantyckiego. Jej stolicą jest Bandżul. Co ciekawe Gambia to najmniejszy kraj w Afryce kontynentalnej. Jej terytorium rozciąga się jedynie na 50 km wzdłuż dolnego biegu rzeki o tej samej nazwie.

Przyrodnicze atrakcje Gambii

W obrębie państwa znajduje się aż 7 parków narodowych, wśród których warto odwiedzić chociażby Park Narodowy Numi oraz Kiang West National Park. Park Narodowy Numi znajduje się w strefie przybrzeżnej, na północ od rzeki Gambia i stanowi jeden z ostatnich lasów mangrowych na zachodzie Afryki, który pozbawiony jest jakiejkolwiek działalności człowieka. To ważny ośrodek rozrodu ryb, jednak zobaczyć tu można także liczne gatunki ptaków oraz takie drapieżniki jak leopard czy hiena. Interesującym parkiem jest też Kiang West National Park, podzielony na trzy obszary: Jarin, Jali i Nganingkoi Bolons. Zdecydowaną część jego terytorium stanowią sawanny, jednak w mniejszym stopniu występują tu również porośnięte mangrowcami zatoki.

Gambia

Do najciekawszych zwierząt zalicza się zaś: krokodyle nilowe, krowy morskie, sitatungi oraz wydry. Przebywając w kraju warto przede wszystkim zobaczyć dwa, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiekty: wyspę James oraz pełne uroku miasteczko Albreda. Wyspa słynie przede wszystkim z przepięknego zabytkowego fortu, który powstał u schyłku XVII stulecia za sprawą niemieckich osadników. Jego nazwa początkowo wiązała się z ówczesnym władcą Kurlandii – Jakubem Kettlerem, jednak po licznych bitwach fort dostał się w ręce Brytyjczyków, którzy nie zmienili jego nazwy. Od tej pory miała ona wyrażać oddanie królowi Jakubowi II Stuartowi. Miasto Albreda założone zaś zostało przez Francuzów i w przeszłości cieszyło się dość niechlubną sławą, gdyż dokonywano tam handlu niewolnikami. Dziś zwiedzić tu można Muzeum Niewolnictwa.

Gdy w połowie XIX stulecia zakazano tutaj handlu ludźmi, miasto przejęli Brytyjczycy. Gambię podzielić można na dwa regiony: Zachodnią oraz Wschodnią, która niemal w całości porośnięta jest dżunglą. Przebywając w zachodniej części państwa warto udać się do Bandżul oraz największego miasta w kraju – Serrakunda. Jest to znany kurort turystyczny z rozległymi piaszczystymi plażami, który kusi bajkowymi widokami. Tropiciele przygód, spragnieni nieco mistycznych doznań powinni zaś wybrać się do Gambii Wschodniej, gdzie bez wątpienia największą atrakcją są Kamienne Kręgi Senegambii, będące śladem po nieznanych afrykańskich kulturach. Atrakcyjnym turystycznie miastem jest również Janjanbureh (Georgetown), gdzie znajdują się stanowiska archeologiczne.

Zobacz zdjęcia z Gambii na Pinterest: https://www.pinterest.com/brimstonedreams/smiling-gambia/