Chorwacja

2 lipca 2019
Chorwackie wyspy

Chorwacja to wspaniałe miejsce, kraj pełen atrakcji i słońca, który idealnie nadaje się na wczasy, krótki urlop, wycieczkę objazdową i przygodę z przyjaciółmi. Na turystów czeka tutaj piękno natury, urokliwe plaże, mnóstwo zabytków i życzliwość. Dzięki temu można tu wypocząć, dobrze się bawić, dać się zauroczyć panującej tu atmosferze oraz malowniczym krajobrazom. W Chorwacji nie sposób się też nudzić, bowiem niezależnie od tego, czy wybiera się relaks na wybrzeżu, czy też w mieście – na każdym kroku czekają liczne niespodzianki.

Co warto zobaczyć w Chorwacji? Parki Narodowe, wyspy itd.

Chorwacji potrafi oczarować perełkami przyrodniczymi, które przyciągają tu turystów z całego świata. Choć to niewielki kraj, znajduje się tu aż osiem parków narodowych. Trzy z nich ulokowane są na wyspach – to Park Narodowy Archipelagu Wyspa Briońskich, Park Narodowy Mljet oraz Park Narodowy Kornati. Kolejnych pięć jest już na lądzie, z czego najbardziej znanym jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Zachwyca on przede wszystkim tym, że można tu podziwiać aż 16 jezior krasowych w różnych odcieniach zieleni. Piękny jest także Park Narodowy Krka, w którym czekają nie tylko jeziora, ale i wodospady.

Chorwacja to niewątpliwie państwo wyspiarskie, bowiem posiada ona aż 1246 wysp (ogromna ich ilość jest niezamieszkana). Niezwykłe krajobrazy, malownicze miejsca i charakterystyczny klimat sprawiają, że chce się zobaczyć każdą z nich. Zwłaszcza, że każda jest inna. Widoki rozciągające się z Hvar chociażby zostały wspinane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a zielona wyspa Mljet urzeka rajską naturą. Miłośnicy plażowania na pewno pokochają Korčulę, podobnie jak Brač, na której czeka plaża Złoty Róg i białe krasowe skały wpadające do morza.

Chorwacja to także wspaniałe miasta. Słynny na całym świecie Dubrownik – „perła Adriatyku”to zaledwie początek, choć jakże zjawiskowy. Warto zwiedzić także nieduży, aczkolwiek uroczy Split oraz średniowieczny Trogir, którego starówka znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. I dać się oczarować tym niesamowitym metropoliom.

Podróż do Chorwacji to idealny pomysł na niezapomnianą przygodę. Ilość atrakcji w tym kraju zapiera dech w piersiach. Oprócz zabytków, plaż i świetnej pogody, czeka tutaj także wspaniała kuchnia oraz możliwość uprawnia przeróżnych sportów wodnych. Czas płynie tu inaczej, nieco bardziej leniwie, a piękno tutejszych zakątków sprawia, że chce się tu zostać na dłużej lub też często wracać. I naprawdę warto.