Bezpieczne wakacje

Przed wyjazdem na wymarzone wczasy warto dobrze zastanowić się nad wyborem idealnego kierunku wakacyjnego. Dynamiczna sytuacja związana z nowymi obostrzeniami spowodowanymi kolejnymi falami Covid-19 sprawia, że ciężko planować z dużym wyprzedzeniem i mieć pewność iż sytuacja się nie zmieni za kilka tygodni. Warto monitorować zarówno warunki wyjazdowe jak i promocje na stronach takich jak Traveplanet.pl czy Itaka.pl

Urlop za granicą – gdzie wyjechać na bezpieczne wakacje?

Zabytki RodosMiłośnicy odkrywania tajemnic świata starożytnego oraz osoby wrażliwe na piękno otaczającej natury jak w raju poczują się podczas pobytu na jednej z greckich wysp. Zakynthos przyciąga długimi i szerokimi plażami o miękkim piasku, malowniczą Zatoką Wraku oraz bajkowymi Błękitnymi Grotami, które można eksplorować podczas niezapomnianego spływu łódkami. Kreta zachwyca natomiast najdłuższym na terenie Europy wąwozem Samaria, gdzie podziwiać można dziką roślinność oraz endemiczne kozy kri-kri. Dużą popularnością cieszy się także starożytne Knossos, kolebka kultury minojskiej, gdzie znajdują się ruiny pałacu mitycznego króla Minosa. Do najpiękniejszych miast na wyspie zalicza się ponadto: Heraklion – stolicę Krety, Chanię oraz zabytkowy Rethymnon. Jedną z perełek wśród greckich wysp jest także Rodos. Zabytkowa stolica wyspy o tej samej nazwie przyciąga m.in. pozostałościami po okresie hellenistycznym, meczetem Sulejmana Wspaniałego oraz Pałacem Wielkich Mistrzów. Jedną z najpopularniejszych greckich wysp jest również Korfu, które swoją popularność zyskało m.in. dzięki przepięknej stolicy o tej samej nazwie co wyspa. Miejscowość budowana była przez Wenecjan, Brytyjczyków, Francuzów oraz Greków i do dziś zachwyca niezwykłą architekturą.

Niezwykła ChorwacjaOsoby pragnące wypocząć w przyjemnym klimacie, wśród zapierających dech w piersiach widoków powinny też zastanowić się nad wycieczką do Chorwacji. Zabytkowy Dubrownik, malownicze, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Jeziora Plitwickie oraz przesycona pozostałościami po czasach starożytnych Pula. Miłośników bajkowych widoków i zwiedzania z pewnością zadowoli również wycieczka na wyspę Krk, która przyciąga uroczą jaskinią Biserujka, miastem Omisalj oraz kurortem Baška.

Plaże na majorceDo najbezpieczniejszych kierunków na wakacje należą ponadto Baleary. Majorka, zachwyca przede wszystkim pełną zabytków stolicą, Palma de Mallorca, gdzie na uwagę zasługują m.in.: średniowieczna katedra La Seu,  mauretańskie łaźnie,  pochodzący z XIV w. zamek oraz średniowieczne kościółki. Podczas pobytu na Majorce warto również wybrać się do Valdemossy, Soller oraz Alcudii. Miłośnicy przyrody, spragnieni wypoczynku w ciszy i spokoju, chwili relaksu zaznają na malowniczej wyspie Minorce, gdzie należy zobaczyć zarówno dawną stolicę wyspy, Ciutadellę, jak i obecną – Maó. Osoby wrażliwe na piękno natury jak w raju poczują się na malowniczej dziewiczej Formenterze, gdzie występują endemiczne gatunki ptaków, a morskie głębiny kuszą bogactwem podwodnego świata. Spędzając wczasy na wyspie warto wybrać się do jej stolicy, miasta San Francesc Xavier. Amatorzy nocnego trybu życia koniecznie powinni zaś zawitać na imprezową Ibizę, gdzie zabawa toczy się do białego rana. Jednymi z najbardziej znanych klubów są Pacha, Amnesia oraz Privilege.